29 Aralık 2020 communia

Sosyal Medya Yönetimi Markanıza Nasıl Katkı Sağlar?

Sosyal medya yönetimi, internetin ve teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza girmiş olan önemli bir kavramdır. Kişilerin yoğun bir şekilde kullandığı sosyal medya da markaların bulunmaması mümkün değildir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminin markanıza büyük bir katkısı olduğunu rahat bir şekilde ifade edebiliriz.

Sosyal medyanın etkisiyle firma ile tüketici arasındaki ilişki önemli ölçüde değişti. Tüketicileri kontrol etmeyi mümkün kılan sosyal medya yönetimi sayesinde büyük şirketler ve ünlü markalar artık durumun kontrolünde değil. Üst düzey yöneticiler ve işletme sahipleri, sosyal medyanın işlerini hem yükselip hem de yok edebileceğini fark ettiler. Böylece Facebook ve Twitter kullanarak bir iş kurma fırsatı buldular. Sosyal ağların yardımıyla şirketler, hedef kitlelerinin talep istatistiklerini analiz eder, beğendikleri ve beğenmedikleri şeyleri inceler ve ardından daha fazla tanıtım için stratejiler oluşturur.

Geleneksel pazarlama yöntemleri (reklam, e-posta ile pazarlama) yavaş yavaş etkinliğini kaybediyor. Bu gibi koşullarda, şirketler bir izleyici kitlesini çekmek ve müşteri tabanını oluşturmak için yeni yollar arıyor ve buluyor. Sosyal ağlar bu araçlardan biri haline geldi. Kişisel ve ticari ilişkileri yönetme ve kurma şeklimizi temelden değiştirdiler. Sosyal platformların ortaya çıkmasının tüm toplum üzerinde çok büyük bir etkisi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Sosyal Medya Yönetiminin Sırrı Ne?

Bir şirketi sosyal ağlarda başarılı bir şekilde konumlandırmanın sırrı nedir? Kendinizi ve işletmenizi  son teknoloji ve araçlarla çevrelemenin yeterli olacağını düşünmeniz yanlıştır. Sosyal medyanızı en iyi şekilde yönetmek için aşağıdakilere mutlaka dikkat edin.

  • Kişisel ve şirket markasını daha görünür hale getirin.
  • Kişisel ve profesyonel tanıdıklardan oluşan ağlar oluşturun ve geliştirin.
  • Müşteriler ve fikir liderleri ile ilişkiler kurun.
  • Seyirci ile iki taraflı etkileşim gerçekleştirin.
  • Profesyonelliğinizi ve yetkinliğinizi gösteren orijinal içerik yayınlayın ve dağıtın.
  • Müşteriler için faydalı olacak ilgili bilgilere bağlantılar paylaşın.
  • Takipçilerinizle ve markanızı destekleyen kişilerle iletişim kurun.
  • Yeni potansiyel müşteriler oluşturun ve satışları artırın.

Sosyal Medya Yönetiminin İşletmenize Kattıkları

Markanızı tanıtmak için sosyal medyayı kullanmanın birkaç önemli faydası vardır. Bazıları aşağıda sunulmuştur:

Sosyal Sinyallerin Büyümesi: Arama motoru optimizasyonu çabalarınız sosyal sinyallerle büyük ölçüde artırılabilir. Sosyal medyada markanız hakkında ne kadar çok insan konuşur, takip eder veya marka sayfanızı başkalarına tavsiye ederse web sayfanızın arama motorlarında o kadar yüksek bir sıralama elde edeceğini unutmayın.

Markalaşmanın ve şirketin belirleyici faktörünün tanıtımı: Sosyal ağ kullanıcıları, sayfanızı profillerde paylaşarak markanızı çok sayıda insanın zihninde kalıcı olarak sabitleyebilir. Bu da ürününüzün farkındalığını ve abone sayınızı artıracak ve sonuç olarak alıcı sayısı artacaktır.

Ağızdan ağza yayılan kelimeleri de küçümsemeyin: İnsanlar, tanıdıklarına, ürünlerinizin sayfanızdaki açıklamalarından veya incelemelerinden daha fazla güvenme eğilimindedir. Müşterilerinizi memnun ve mutlu ederseniz sonunda markanızı arkadaşlarına ve tanıdıklarına tavsiye eden onlar olur.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi ile ilgili aşağıdaki detayları verebilmemiz mümkündür.

1) Bir Hedef Belirleyin

Hedeflerinizi göz önünde bulundurarak, her adımda sizi nihai sonuca yaklaştıracak daha ayrıntılı bir strateji geliştirebilirsiniz.

2) Bir Platform Seçin

Promosyon stratejiniz seçtiğiniz platforma bağlıdır. Hedef kitle analizine göre hedef kitleniz genellikle Facebook kullanıyorsa mutlaka Facebook’ta faaliyet göstermelisiniz. Ancak hedef kitlenizin büyük bir kısmı Facebook’u aktif olarak kullanmıyorsa Facebook’ta vakit öldürmenize ve emek harcamanıza gerek yok.

3) Sayfalarınızı Oluşturun Ve Tasarlayın

Ne kadar faydalı bilgi yayınlarsanız, o kadar iyidir. “Şirket Hakkında” bölümlerini doldurun, adresi belirtin, fotoğraflar ekleyin, sayfalar için çekici başlıklar oluşturun, URL’yi özelleştirin vb. Profil resmi ve kapak için bir resim eklemek de önemlidir. Sosyal medya markalaşması çok zaman almıyor ancak şirketin akılda kalıcılığını artırıyor. Bu amaçla, Logaster gibi çeşitli çevrimiçi hizmetleri kullanabilirsiniz. Sadece birkaç tıklamayla, en popüler sosyal ağlar (Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Youtube, Twitter) için marka kitini alabilirsiniz.

Sosyal medya, hedef kitlenizi tanımayı kolaylaştırır. Facebook Insights gibi çeşitli araçlar, hedef kitlenizin çoğunluğunun hangi dili konuştuğunu, yaşlarını ve cinsiyetlerini öğrenmenize yardımcı olur. Bu bilgiyi kendi yararınıza kullanın ve ürününüzü kâr için oluşturun veya geliştirin. Bu doğrultuda sosyal medya yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirerek hedeflerinize ulaşabileceğinizi unutmayın.

Sektörel
Çözümler
BİRLİKTE NASIL ÇALIŞACAĞIMIZI VE DEĞERLİ BİR ŞEYLER YARATACAĞIMIZI BULALIM.

Emirgan, İstanbul

Zergerdan Sk.
Koçlar Apt.
TR

Şişli, İstanbul

Cumhuriyet Cad.
Hilton Oteli Giriş Katı
TR

Miami / FL

333 Southeast 2nd
Avenue 33131
USA