6 Şubat 2023 communia

Responsive Tasarım

Responsive Tasarım Neden Tercih Ediliyor?

Responsive tasarımı, web kaynaklarının tasarımında oldukça yeni bir yöndür. Ancak artık site kalitesinin ana göstergelerinden biridir. Bu yazıda, responsive web tasarımının ne olduğu ve nasıl olabileceği hakkında bilgi vereceğiz. Responsive web tasarım nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Responsive web tasarımı internete bağlı çeşitli cihazlarda harika bir deneyim sağlayan web sayfalarının tasarımıdır. Bir ve aynı sitenin çözünürlük ve ekran formatına bakılmaksızın çok çeşitli cihazlarda (akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar vb.) görüntülenebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda, görüntüleme tüm formatlar için eşit derecede uygun olacaktır. Örneğin, mobil cihaz kullanıcılarının istenen bağlantıyı kaçırmamak için sitenin belirli alanlarını genişletmesi gerekmeyecek. Bu da kullanıcıların çok daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayacaktır. Resposinve web tasarım, web sayfalarını ve içeriklerinin görüntülenmesini görüntülendikleri cihazla eşleştirmeyi amaçlar.

Responsive Tasarımı Neden Gereklidir?

NS Web Index’in son araştırmasına göre, son birkaç yılda kullanıcıların yalnızca % 29’unun bilgisayarlardan web sitelerini ziyaret ettiği sonucuna varılmıştır. Ancak araştırmaya katılan kişilerin ise yarısından fazlası bilgisayar ve akıllı telefon veya tablet kullanıyor. Bu doğrultuda responsive web sitesinin önemini aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

1) İnternete erişebileceğiniz çok çeşitli cihazlarda rahat deneyim sağlar. Şu anda, internete erişmek için de dahil olmak üzere insanların kullandığı birçok cihaz var. Bu cihazların tümü, ekran boyutu, çözünürlük ve dolayısıyla web sitesinin nasıl görüntülenebileceği bakımından farklılık gösterir. Bu nedenle kişiler hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar, sitenizin iyi görünmesi ve kullanıcıların herhangi birinde doğru şekilde görüntülenmesi önemlidir. Aksi takdirde kullanıcıların web sitenizden ve dolayısıyla firmanızdan uzaklaşması son derece muhtemeldir.

2) İnternet erişimi olan mobil cihazların popülerliği ve mobil internet trafiğinde artış yaşanmaktadır. Mobil cihazların artan popülaritesi ile sitelerini bu cihazlardan ziyaret eden kullanıcıların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle artık onları görmezden gelmek mümkün değildir. Bu altı ayda bir veya iki kişi değildir. Bu oran hedef kitlenizin önemli bir parçasıdır ve sitenizin yapısı onlar için uygun olmalıdır.

 

3) Acil bilgiye ulaşma isteği. Kaynağınız haberler / acil bilgiler içeriyorsa ve kullanıcının şu anda bu bilgileri telefondan okuma olasılığı yüksekse (çünkü elinde başka cihazlar yoksa), mutlaka web sitenizin responsive tasarıma sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Responsive Tasarım ile Sitenin Mobil Versiyonu (Uygulaması) Arasındaki Fark

Sitelerin ve çeşitli mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış mobil uygulamaların mobil versiyonları da sitenin kullanılabilirliği ile ilgili sorunu çözer ancak bazı dezavantajları vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

1) Her işletim sistemi türü, sitenin kendi uygulamasına / sürümüne ihtiyaç duyar. Bu, hem zaman hem de para açısından ek kaynaklar gerektirir.

2) Uygulamayı indirme ihtiyacı meydana gelir. Uygulamanızı kullanmak için kullanıcıların onu indirmesi gerekir. Bu, kullanıcıların biraz daha çaba göstermesini gerektirir ve birçoğu uygulamaya gerçekten ihtiyaç duyduklarından ve onu düzenli olarak kullanmayı planladıklarından emin olmadıkça bunu yapmayacaktır. Bu nedenle responsive web sitesini indirmeye ihtiyaç olmadığı için kullanıcılar tarafından çok daha cazip karşılanmaktadır.

3) Trafiğin ayrılması. Web sitesi tanıtımı açısından, mobil uygulama, kaynağın tüm trafiğini sitenin trafiğine ve siteye daha az trafik gibi görünecek olan uygulama trafiğine böldüğü için uygun değildir.

4) Site malzemelerini, ürünleri, grafikleri, resimleri entegre etme ihtiyacı. Bir mobil uygulama kullanmanız durumunda siteyi uygulama ile senkronize etmelisiniz (ek kaynaklar) veya siteyi ve uygulamayı malzemelerle doldurmak için iki kez çalışmalısınız.

Mobil uygulamalardan farklı olarak responsive tasarım bir site adresi, tek tasarım, tek yönetim sistemi ve site içeriğidir. Elbette, responsive tasarımın da dezavantajları vardır. bunlardan en önemlisi, teknolojinin göreceli yeniliği ve sonuç olarak responsive sitelerin tasarlanması konusunda iyi uzmanların ve bilginin yeterli olmamasıdır.

Responsive Web Sitesinin İlkeleri

Tasarım, responsive bir mobil web sitesiyle başlar. Bu aşamada tasarımcılar, küçük bir ekran ve tek bir sütun kullanarak anlamı ve ana fikirleri doğru bir şekilde aktarmaya çalışırlar. Gerekirse içerik kısaltılır, ikincil bilgi blokları kaldırılır ve en önemlileri bırakılır.

İlk aşamalardan itibaren mobil cihazlar için tasarım hazırlanır,

Esnek, ızgara tabanlı bir düzen uygulanır,

Esnek görüntülerin kullanımı gerçekleştirilir,

Medya sorgularıyla çalışılır ve

Artımlı iyileştirme uygulaması yapılır.

Sektörel
Çözümler
BİRLİKTE NASIL ÇALIŞACAĞIMIZI VE DEĞERLİ BİR ŞEYLER YARATACAĞIMIZI BULALIM.

Emirgan, İstanbul

Zergerdan Sk.
Koçlar Apt.
TR

Şişli, İstanbul

Cumhuriyet Cad.
Hilton Oteli Giriş Katı
TR

Miami / FL

333 Southeast 2nd
Avenue 33131
USA