Influencer Marketing Nedir?

6 Şubat 2023
6 Şubat 2023 communia

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Influencer marketing ya da influencer pazarlama influencer’lar aracılığıyla yapılan tanıtım ve reklam çalışmalarıdır. İnternetin ve özellikle sosyal ağların gelişmesiyle birlikte, markaları, ürünleri veya hizmetleri tanıtmanın mevcut yollarının sayısı önemli ölçüde artmıştır. Herkes hedeflere, stratejiye, bütçeye bağlı olarak bir seçenek seçebilir ve markalarının tanıtımını rahatlıkla gerçekleştirebilir. Söz konusu yöntemlerden bazıları daha popüler iken bazıları daha az oranda talep görmektedir.

Bu yazıda, tanıtım ve reklam için oldukça yeni bir yönden bahsetmek istiyoruz – influencer pazarlama veya etkileme pazarlaması. Oldukça yüksek bir verimlilik gösteren influencer marketing herhangi bir iş alanı için kullanılabilir. Şimdi gelin influencer marketingin özelliklerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer pazarlama; tüketicilerin güvendiği, iyi tanınan bir kişinin bir markanın hedef kitlesine hitap ettiği modern bir araçtır. Bunun için sosyal ağlar kullanılır (YouTube videoları, Instagram gönderileri, çeşitli yarışmalar, incelemeler vb.). Bu tür insanlara fikir liderleri ya da kanaat önderleri de denir. Influencerlar geleneksel olarak 2 kategoriye ayrılırlar. İlki, popüler ve tanınmış bir kişiliği içerir. Örneğin bir şarkıcı veya bir aktör. İkinci grup, belirli bir alanda yeterli etkiye sahip olan Dr. Öz gibi belirli bir alandaki uzmanları içerir.

Influencer pazarlamasından bahsederken genellikle Facebook, Instagram, Youtube video platformları ve sosyal ağlarda blog yazarları aracılığıyla tanıtımın yapılması ifade edilmektedir.  Influencerlar sadece blog yazarları ya da sosyal medya da video yayınlayan kişiler değildir. Örneğin, bir araştırmaya göre influencerlar 6 kategoride listelenmiştir. Bunlar; ünlüler, gazeteciler, sektör uzmanları, seçkin kişisel markalar, analistler, sosyal medya ünlüleri şeklindedir.

Bunların yanı sıra influencerlar abone sayısına göre de sınıflandırılır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Mikro Influencerlar: 5 İla 100 Bin Abone;
  • Orta nfluencerlar: 100 Binden Bir Milyona Kadar Olan Abone
  • Makro nfluencerlar: Bir Milyondan Fazla Abone.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer marketingi kullanmanın birkaç yolu vardır:

Hediye gönderme: Belirli bir ünlü kişiye, isterse sosyal bir ağda anlatacağı bir hediye sunulur. Bu yöntem özellikle ürün yeniyse, ürüne dikkat çekmenize olanak tanır.

Self servis içerik oluşturma: Bunun için kanaat önderine ürün örnekleri verilir veya hizmet verilir. Bundan sonra, içeriğin biçimini ve yönünü bağımsız olarak seçer (olumsuz değerlendirmeler olabilir).

Etkinlikler: Herhangi bir etkinlik düzenlendiğinde, blog yazarları etkinliği ele alması ve bloğunda etkinlik ile ilgili yazılar yazması için davet edilir. Örneğin: bir restoran açmak, yeni bir araba tanıtmak vb.

Sponsorluk: Bir reklam olarak, blog yazarı sponsorla oluşturulan veya üzerinde anlaşılan belirli bilgileri yayınlar. Daha az müdahaleci bir karaktere veya içten övgüye sahip olması için, yeni bir koleksiyon, ürün, hizmet sunmak için bu yöntemi kullanmak daha iyidir.

Marka elçisi:  Bu durumda şirket, markanın yüzü olan bir influencer ile işbirliği yapar. Bu ünlü kişinin katılımıyla içerik marka profilinde yayınlanır, canlı yayın yapabilir, mal ve hizmetler hakkında konuşabilir, soruları cevaplayabilir. Ayrıca bu tür bir işbirliği promosyonları duyurmak, vermek için kullanılır.

Bu tür pazarlamanın en önemli noktası bir görüntü oluştururken belirli kozmetik ürünleri kullanan makyaj Youtuberları veya bir web sitesi üzerinden konaklama rezervasyonu yapmanın daha iyi olduğunu söyleyen gezginlerdir. Bu sayede hedef kitlenin çok daha iyi bir şekilde etkilenmesi sağlanır. Çünkü tanıtılan ürün ya da hizmet influencerın faaliyet gösterdiği alan ile doğrudan etkilidir. Bu da inandırıcılığı arttırır.

Influencer Marketingin Faydaları

Influencer marketingin markalara sağladığı çeşitli faydalar vardır. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi detaylandırabilmemiz mümkündür.

Kullanılabilirlik: Önceden, yalnızca önemli bütçeleri olan büyük şirketler hedef kitleyi etkileyebilirdi. Bunun bir örneği, sigara içen gerçek bir adamın imajını şekillendiren Clint Eastwood’un uzun vadeli reklamıdır. Şimdi, küçük bir bölgesel şirket bile 10.000’den fazla abonesi olan blog yazarlarıyla işbirliği yapabilir.

Daha yüksek verimlilik: Bu aracın kullanımını analiz ederken, neredeyse % 40 daha fazla müşterinin blog yazarlarının tavsiyelerine dayanarak bir ürün veya hizmet için satın almaya karar verdiği görülmüştür.

İnternetin etkisinin sürekli artması, blog yazarlarının influencerların sayısının sürekli artış göstermesi markaların da bu alana yoğunlaşmasını sağlamıştır. Televizyon izleyenlerin sayısı her yıl % 9,5 azalır, bu kitle haberleri bile öğrendikleri sosyal ağlara geçiş yapar. Bu noktada ortama ve çağa ayan uydurmak için markaların geleneksel yöntemlerden sıyrılarak dijital medyaya geçmesi gerekir.

Sektörel
Çözümler
BİRLİKTE NASIL ÇALIŞACAĞIMIZI VE DEĞERLİ BİR ŞEYLER YARATACAĞIMIZI BULALIM.

Emirgan, İstanbul

Zergerdan Sk.
Koçlar Apt.
TR

Şişli, İstanbul

Cumhuriyet Cad.
Hilton Oteli Giriş Katı
TR

Miami / FL

333 Southeast 2nd
Avenue 33131
USA